Утрински Весник
Македонија

(Видео) Фуркан Салиу објави скандал за ширење лажни вести

8c958a5d 2f0f 4c1b A72c 4e456423061e.jpg
Ss2

Новинарот Фуркан Салиу од Порталикс вечерва објави видео во кое приложи документ од Републичкиот изборен штаб на ВМРО-ДПМНЕ.

Во документот насловен како Оперативен план има се наведени одговорни лица за ширење лажни вести, а планот изработен кон крајот на 2023 година предвидува креирање на емисија два пати неделно за анализа на анкети на ИПИС на Владимир Божиновски.

300x250 (7)

Задолжени за оваа спроведување на оваа активност, според Порталикс биле Шефот на центарот за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ Луке Галевски, сопственикот на ИПИС и директорот на јавниот сервис Марјан Цветковски.

За помалку од два месеци од Оперативниот план, оваа „точка“ на Републичкиот штаб на ВМРО-ДПМНЕ се реализира токму на Јавниот сервис преку емисијата „Објектив’

Во видеото погледнете други детали околу овој скандал.

Ss1

Можете да прочитате

Ахмети му порача на Мицкоски да внимава што зборува !

Ковачки и ВМРО-ДПМНЕ ја промашија изборната единица, дали знаат кој кандидат е носител на ИЕ 2?

Пендаровски доминира на мастер дебатата на МТВ