Утрински Весник
Свет

(Видео) Ерупција на вулканот Етна: Пепел падна врз Катанија, затворен аеродромот

(Видео) Ерупција на вулканот Етна: Пепел падна врз Катанија, затворен аеродромот

Италијанскиот вулкан Етна, најактивниот вулкан во Европа, еруптираше денеска и исфрли пепел над Катанија, што предизвика затворање на аеродромот во најголемиот град во источна Сицилија.

dobivaj vesti na viber

Италијанскиот Национален институт за геофизика и вулканологија (ИНГВ) објави дека пепел паднал во Катанија и врз најмалку уште еден град на падините на Етна.

Облачното покривање во дождлив ден го попречува погледот на ерупцијата на Етна, која често е спектакуларна, велат од институтот, како што пренесува АП.

Италијанската државна телевизија објави дека градскиот аеродром во Катанија ќе биде затворен најмалку до вечерва. Засега нема извештаи за повредени во ерупцијата.

 

Можете да прочитате

„Еколошка катастрофа, Чернобил, помор и поплави“ – последиците од рушењето на браната во Украина би можеле да бидат огромни

(Видео) Еди Рама ја зграпчи и ја бакна италијанската премиерка, опозицијата вели дека се однесувал како холивудска ѕвезда

Силен земјотрес ја погоди Романија, бил почувствуван и во Белград