Утрински Весник
Свет

(ВИДЕО) Драма во жичарница: Силен ветер за малку ќе откорнеше гондоли полни со патници

62785723 Jaki Vjetar Ljulja Gondole Zicare U Italiji.webp.webp
300x250 (7)

Скијачите во популарниот италијански ски-центар Цервинија доживеаја шок во петокот попладне кога времето нагло се промени и на патеката почна да дува силен ветер.

Налетите на ветрот на италијанските Алпи достигнаа 110 километри на час за само неколку минути, поради што во популарниот ски-центар во Червинија жичарницата мораше да биде запрена и евакуирана.

300x250 (7)

Застрашувачките снимки направени од посетителите покажуваат гондоли со скијачи кои се лулаат со таква сила што за малку ќе одлетале.

„Некои луѓе се заробени во гондолата“, извести еден посетител на платформата X. Последните скијачи се симнаа по падината со многу слаба видливост низ вителот на снег, а Би-Би-Си објави дека луѓето биле заробени на најмалку една гондола од силните ветрови.

И покрај застрашувачките моменти на нишање, сите безбедно стигнаа до својата дестинација, извести операторот на одморалиштето Цервина Спа.

Жичницата беше затворена од безбедносни причини.

Ss1

Можете да прочитате

Орбан: Западот е на чекор од испраќање воени единици во Украина, Брисел си игра со оган

Нетанјаху најави „уште поболни напади против Хамас“

Пленковиќ и Мицотакис можни наследници на Фон дер Лајен