Утрински Весник
Свет

Утре во Каиро продолжуваат преговорите за прекин на огнот меѓу Израел и Хамас

1708698095 Hamas 1.jpg
300x250 (7)

Мировните преговори меѓу Израел и Хамас ќе продолжат утре во Каиро, јави денеска египетската телевизија Ал Кахра њуз, повикувајќи се на безбедносни извори.

Претходните преговори, чии посредници беа Египет, Катар и САД, завршија неуспешно, бидејќи Израел ги отфрли барањата на Хамас.

Ss1

Меѓу барањата на милитантната група беше и траен прекин на огнот во Појасот Газа и ослободување на илјадници палестински затвореници во Израел, од кои некои издржуваа доживотна казна затвор.

Хамас за возврат понуди прво да ги ослободи жените, болните, постарите и женските војници, а подоцна и преостанатите израелски заложници и војници.

Советот за безбедност на Обединетите нации во понеделникот усвои резолуција за прекин на огнот до крајот на Рамазан, додека Израел најави „неопходна“ копнена офанзива врз јужниот град Рафа, дом на околу милиони луѓе.

Ss1

Можете да прочитате

Орбан: Западот е на чекор од испраќање воени единици во Украина, Брисел си игра со оган

Нетанјаху најави „уште поболни напади против Хамас“

Пленковиќ и Мицотакис можни наследници на Фон дер Лајен