Утрински Весник
Спорт

(ВИДЕО) Денвер го освои Лос Анџелес и дојде на чекор до големото финале

(ВИДЕО) Денвер го освои Лос Анџелес и дојде на чекор до големото финале

Денвер Нагетс го освои Лос Анџелес победувајќи го ЛА Лејкерс на гости со 108:119 и поведе со 3-0 во серијата од финалето на Западот во НБА лигата. Џамал Мареј и Никола Јокиќ беа предводници на тимот на Денвер нагетс, на кој му недостига само уште еден чекор до прво големо финале во клупската историја.

dobivaj vesti na viber

Ниту еден тим во историјата на плеј-офот во НБА лигата нема испуштено ваква предност и тоа значи дека мисијата на Леброн Џејмс и соиграчите сега веќе станува екстремно тешка.

Џамал Мареј постигна 37 поени и беше прв стрелец на Денвер, а Јокиќ додаде 24 поени, со осум асистенции и со шест скока.

Ентони Дејвис со 28 поени и 18 скока беше најефикасниот кошаркар кај ЛА Лејкерс.

Можете да прочитате

Алкараз го „збриша“ Циципас и закажа супер-полуфинале против Ѓоковиќ

Партизан ја доби „мајсторката“ со Цедевита Олимпија, ќе има ли финале против Звезда?

Ал-Итихад го потврди милионскиот договор за Карим Бензема