Утрински Весник
Спорт

Вест хем ја зголеми мизеријата на Евертон и го „спаси“ Мојс

Вест хем ја зголеми мизеријата на Евертон и го „спаси“ Мојс

Џеред Боуен ги постигна своите први два гола оваа сезона за да ги предводи Вест хем до 2:0 победа над Евертон, за „чеканите“ да излезат од зоната за испаѓање и да ја спасат позицијата на менаџерот Дејвид Мојс, кому му се закануваше отказ доколку не беше подобар од тимот на Френк Лампард.

dobivaj vesti na viber

Боуен стрелаше во 34. и 41. минута за да ги осигура трите поени за Вест хем и да го зголеми притисокот на Евертон, кои остануваат на претпоследното место на табелата со ист број на поени како последнопласираниот Саутемптон, кои загубија дома од Астон вила за неверојатен 13-ти пораз за „светците“.

Супер-интересно беше на „Кинг Пауер“, каде што Лестер и Брајтон одиграа 2:2. Брајтон поведоа преку Митома во 27. минута, но Лестер направи пресврт, израмнувајќи преку Олбрајтон во 38. минута и поведувајќи преку Барнс во 63. минута. Еван Фергусон обезбеди поен за тимот на Роберто де Ѕерби во 88. минута од мечот.

ПРЕМИЕРЛИГА, 21.КОЛО
Борнмут – Нотингем форест 1:1
Лестер – Брајтон 2:2
Саутемптон – Астон вила 0:1
Вест хем – Евертон 2:0

(function (el) {
window.addEventListener(“message”, (event) => {
if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) {
if (el.id === event.data.id) {
el.style.height = event.data.height + “px”;
}
}
});
})(document.getElementById(“sofa-standings-embed-1-41886”));

Standings provided by Sofascore

Можете да прочитате

Клоп за трошењето на Челси: Не кажувам ништо без адвокат!

Меси одговори дали ќе игра на следниот Мундијал

Анчелоти: Повредата на Милитао е посериозна од проблемот на Бензема