Утрински Весник
Спорт

Веа сака да го напушти Лил

Веа сака да го напушти Лил

Американскиот репрезентативец Тимоти Веа побарал од управата на Лил да му дозволи да го напушти клубот веќе во јануари со пристојна отштета, пишуваат европските медиуми.

dobivaj vesti na viber

Синот на славниот Жорж Веа има договор со францускиот тим до јуни 2024 година, но нема намера да го продолжи.

Досега најсериозен интерес за 22. годишниот фудбалер покажаа Севилја и Борусија Менхенгладбах, но нивните понуди беа одбиени последните денови. Од почетокот на сезоната, Веа одигра само 10 натпревари за Лил во Лига 1, но нема постигнато ниту еден гол.

Неговата цена на пазарот се проценува на 12 милиони евра.

Можете да прочитате

Бензема и Вини за голема победа во продолженија во жестокото мадридско дерби

Билбао ја освои „Месталја“ за полуфинале во Кралскиот куп

Реал го доби евролигашкото „Ел класико“ по драматични продолженија