Утрински Весник
Спорт

Вардар го игра најважниот меч во поновата историја – бараж против Скопје за влез во елитата

Вардар го игра најважниот меч во поновата историја – бараж против Скопје за влез во елитата

Најтрофејниот македонски клуб Вардар е во обид да се врати во Првата лига. Во Кавадарци, денеска „црвено-црните“ ќе го играат бараж натпреварот за пополнување на елитата, а ќе се пресметаат со претпоследнопласираниот тим од прволигашката табела, ФК Скопје.

dobivaj vesti na viber

Вардарци завршија на третото место во Втората лига, откако цела сезона се мачат со финансиски проблеми, а клубот пред еден месец прејде во рацете на навивачката група „Комити“ која несебично го помага и се обидува да обезбеди услови за фудбалерите и за стручниот штаб.

Тренерот Бобан Грнчаров и фудбалерите на Вардар, како што најавуваат, се максимално мотивирани за завршниот чекор, а ќе имаат огромна поддршка и од своите фанови. Под мотото „Сите вардарци во Кавадарци“, се очекува голем број фанови денеска да бидат 12. играч на „црвено-црните“.

Ривал на Вардар е ФК Скопје, кој е предводен од поранешниот селектор Мирсад Јонуз, а има поддршка и од Општина Гази Баба.

Натпреварот е закажан за 17 часот, а победникот ќе се радува на пласман во Првата лига за следната сезона.

Можете да прочитате

Мурињо: Неправда, Тејлор судеше како да е Шпанец

(Видео) Среќна „седумка“ за Севилја во Лига Европа, прв пораз во финале за Мурињо!

(Видео) „Ајронмен“ Ѓоковиќ со нова победа во Париз