Утрински Весник
Македонија

Ванковска и сопругата на Апсиев контра Силјановска-Давкова: И Пушкин ќе го укине!

F077da6a A410 4cdb Ba48 3eeab976f8b7.jpg

Кандидатката за претседател од Левица од првиот круг Билјана Ванковска на социјалните мрежи со критки до нејзината кандидатката од ВМРО-ДПМНЕ Гордана Силјановска Давкова поради нејзината изјава дека Лукоил бил руско влијание.

Според Ванковска, знаењето на Силјановска за Кина било скандалозно.

„Господе боже! Лукоил бил руско влијание и за Гога! Па таа и Пушкин ќе го укине! А за Кина немала поим! Ја читала американската мисионерка Перл Банк која живеела во Кина од пред речиси 100 години! Ајмеее!“, вели Ванковска и додава дека нема да гласа за Давкова во вториот круг.

На објавата, свој коментар даде и сопругата на Апасиев која напиша дека Силјановска си го покажала лицето во Собрание и дека денес шири празна демагогија.

„Во Собрание си го покажа лицето. Сега е само повеќе од веќе виденото – празна демагогија по нотите на тој што ќе свири“, вели таа.

Ванковска во еден од коментарите додава дека тоа што во јавноста се вели дека се пријателки со Силјановска е медиумска мантра.

„Тоа е медиумска мантра дека сме пријателки… овде бевме и сме во идеолошка и политичка битка на различни страни. Јас напаѓам ФАКТИ, а не делам ad hominem квалификации. Ако за Кина знае од Перл Бак, тоа е скандалозно за претседателка на држава!“, додава таа.

Можете да прочитате

Направена е првата ендоскопска операција на тумор на мочен меур

Маж пронајден починат во својот дом

Дворови на пет училишта ќе бидат бесплатен паркинг