Утрински Весник
Спорт

Јувентус казнет со 15 поени, суспензии за Ањели, Паратичи, Недвед…

Јувентус казнет со 15 поени, суспензии за Ањели, Паратичи, Недвед…

Италијанскиот федерален апелационен суд го прифати барањето на обвинителот на Италијанската фудбалска федерација (ФИГЦ) за отварање на спортско судење против Јувентус за користењето на фалсификувани документи за прикажување на повисоки приходи, доделувајќи им драконска казна од 15 поени во Серија А!

dobivaj vesti na viber

Финансискиот обвинител заклучи дека Јувентус се виновни за повеќе финансиски прекршоци со што клубот заштедил 90 милиони евра во плати на играчи.

„Федералниот апелационен суд под водство на Марио Луиџи Торсело делумно ја прифати жалбата од федералниот обвинител, казнувајќи го Јувентус со 15 поени во сегашната фудбалска сезона и со казни за 11-те управители на клубот: Фабио Паратичи (30 месеци), Андреа Ањели и Маурицио Аривабене (24 месеци), Федерико Керубини (16 месеци), Павел Недвед, Паоло Гаримберти, Енрико Велано, Асија Вениер, Кејтлин Хјуз, Даниела Марилунго и Франческо Ронкаљо (16 месеци)“, се вели во објавата на ФИГЦ.

Судот ги ослободи другите обвинети клубови, Сампдориј, Емполи, Џенова, Парма, Пиза, Пескара, Про Верчели и Новара.

Јувентус можат да се жалат до Италијанскиот олимписки комитет (ЦОНИ).

Можете да прочитате

ПСЖ му го продолжи договорот на Карбатиќ

Газдата на Интер може да заврши зад решетки

Меси: Ќе се вратам во Барселона, таму е мојот дом