Утрински Весник
Спорт

Швеѓаните продолжуваат да „газат“, падна и Исланд

Швеѓаните продолжуваат да „газат“, падна и Исланд

Шведската ракометна репрезентација целосно ја искористи предноста на домашен терен за да стигне до 35:30 победа на Исланд и да ја продолжи победничката серија, откако веќе го има обезбедено пласманот во четврт-финалето. За Исланд, пак, останува надежта дека Португалија ќе потфрли и ќе им обезбеди место меѓу најдобрите осум, откако загубија од нив во првата фаза од шампионатот.

dobivaj vesti na viber

Швеѓаните подобро го почнаа мечот, но не успеаја да направат поголема разлика од 2 гола, пред Исланд во финишот на полувремето дури и да дојде до водство. Израмнетата игра продолжи и во второто полувреме, но во последните 15-тина минути, Швеѓаните, предводени од фантастичниот голман Андреас Паличка стигнаа до убедлива победа. Лукас Пелас ги предводеше „трите круни“ со осум гола, додека Екберг имаше пет, а кај Исланд, Елисон имаше осум постигнати гола.

И вториот домаќин, Полска, без шанси за четврт-финале, стигна до победа, декласирајќи ја Црна Гора со 27:20.

СП РАКОМЕТ 2023
ГРУПА 1
Словенија – Шпанија 26:31 (15:15)
Иран – Франција 29:41 (14:18)
Црна Гора – Полска 20:27 (8:11)
ГРУПА 2
Кабо Верде – Португалија 23:35 (12:14)
Бразил – Унгарија 25:28 (14:14)
Исланд – Шведска 30:35 (16:17)

Можете да прочитате

Шефот на Ла лига: Мбапе и Халанд може да дојдат во Реал, но не и во Барса

Ред бул го покажаа новиот „ѕвер“ и потврдија партнерство со Форд од 2026

Италијанско трио тргнува по потписот на Илкај Гундоган