Утрински Весник
Спорт

Јуве по седум години се ослободи од Пјаца, Хрватот потпиша за Риека!

Јуве по седум години се ослободи од Пјаца, Хрватот потпиша за Риека!

Марко Пјаца по седум години официјално не е играч на Јувентус, откако го комплетираше трансферот во Ријека и се врати во хрватскиот шаампионт.

dobivaj vesti na viber

Пјаца во 2016 година пристигна во Јуве за речиси 30 милиони евра со репутација на еден од најталентираните млади фудбалери во Европа, но престојот во Италија беше одбележан со повреди. Тој прво ја скрши ногата во октомври 2016 година, за во 2017 да ги скине лигаментите на коленото, повреда која ја повтори и во 2019. Пјаца вкупно одигра 21 меч за Јувентус, а играше на позајмица во Џенова, Торино, Фиорентина, Емполи, Шалке и Андерлехт.

„Многу среќа во новата авантура, Марко“, му напишаа од Јувентус.

Можете да прочитате

(Видео) Астон Вила го декласира Брајтон, хет-трик на Воткинс

Џинтоли: Сакавме да го продадеме Влаховиќ…

Ѓорческа ќе се бори за титулата во Куршумлиска бања