Утрински Весник
Македонија

Го осудуваме секое насилство кон новинарите, но и насилството од новинарите, велат од Град Скопје за инцидентот со новинарот Арсов

(Видео) Арсовска е во коалиција со СДСМ, директорот на ЈСП е нивен кадар, тврди Стоилковски

Правото и слободата на говорот и јавното информирање е прво и основно правило на демократијата, се разбира само тогаш кога ова право не се злоупотребува како инструмент на политички и лични интереси и во свесно ширење на лаги и дезинформации, велат од Град Скопје.

dobivaj vesti na viber

„Го осудуваме секое насилство кон новинарите, но и насилството од новинарите“, се истакнува во нивната реакција.

Апелираат Здружението на новинари на Македонија – ЗНМ како и Македонската асоцијација на новинари-МАН сериозно и детално да ги разгледаат сите факти во врска со обвинувањата на репортерот Мартин Арсов, и да го преиспитаат неговото членство во како што велат еснафските организации чии етички кодекси во целост биле прекршени од негова страна во текот на вчерашниот ден.

Можете да прочитате

Џафери поднесе Предлог Деловник за работа на Собранието

Група мaлолетници нападнале врсник и го снимале со телефон во Скопје

Насилство во Кисела Вода: скопјанец ги нападнал сопругата и нејзината мајка