Утрински Весник
Магазин

7 лица однесени во болница по „тешки турбуленции“ на летот на Јунајтед од Тел Авив до Њу Џерси

United Plane Newark Tout 030724 14f9d70fe0694f269f0ab083d2a09592.webp.webp
Ss2

Седум лица беа пренесени во болница откако на летот на Јунајтед ерлајнс од Тел Авив до Њуарк, Њу Џерси, доживеа „тешки турбуленции“.

Во петокот, летот 85 на Јунајтед ерлајнс слета на меѓународниот аеродром Стјуарт (SWF) во округот Оринџ, Њујарк, по „силните ветрови“ во Њуарк, изјави портпаролот на Јунајтед.

300x250 (7)

Федералната управа за воздухопловство (ФАА) на својата веб-страница истакна дека авионот слетал околу 18:45 часот по локално време по извештаите за „потреба од итна медицинска помош“ во Боингот 787.

Во изјава за неколку медиуми Шефот на ЕМС службата Мајкл Биг рече дека седум лица биле пренесени во болница откако екипажот на авионот ѝ кажал на единицата за ЕМС дека авионот „погодиле силни турбуленции“.

„По пристигнувањето, нашата прва единица ЕМС на местото на настанот наиде на летачки екипаж кој изјави дека наишле на силни турбуленции при слетувањето во Њуарк и дека биле пренасочени на меѓународниот аеродром во Њујорк и го известиле нашиот екипаж дека има повеќе луѓе во авионот кои се жалеле на гадење и болка во градите од турбуленциите“, рече Биг.

„Прегледавме околу 30 луѓе, а 7 превезовме во локалната болница само за набљудување, без сериозни повреди или заболувања“, додаде тој во својата изјава.

ФАА ќе го испита летот.

Ss1

Можете да прочитате

Вишната го намалува крвниот притисок

Дејвид Бекам ја изнесе на грб сопругата Викторија од роденденската забава

Една од најпопуларните атракции во Барселона „избришана“ од Гугл и Епл Мапс