Утрински Весник
Спорт

Уште еден премиерлигаш добива американски газда

Уште еден премиерлигаш добива американски газда

Американскиот бизнисмен, Бил Фоли наскоро ќе го компплетира преземањето на Борнмут за 150 милиони фунти, со што уште еден англиски премиерлигаш ќе добие американски газда, јавува „Дејли мејл“.

dobivaj vesti na viber

Фоли, кој исто така е газда на НХЛ тимот на Лас Вегас голден најтс и е претседател на „Фиделити нешнл финаншл“, една од најголемите осигурителни компании во САД, има проценето богатство на 1.2 милијарди долари.

Според „Дејли мејл“, единствен проблем во договорот може да биде неговата поврзаност со мериканскиот газда на Кристал палас, Џон Текстор, откако му помогна да обезбеди кредит од 532 милиони евра за потенцијално преземање на францускиот клуб Лион.

Кога договорот ќе биде комплетиран, Премиерлигата ќе има американски газди во Арсенал, Астон вила, Челси, Кристал палас, Фулам, Лидс, Ливерпул и Манчестер јунајтед.

Можете да прочитате

Мбапе ја однесе Франција во осмина-финалето

Премиер лигата не сака маратонски мечеви

По пријава од Косово ФИФА покрена постапка против Србија