Утрински Весник
Бизнис

(Видео) Вонредна прес-конференција на Ковачевски: Парно ќе има, училиштата ќе бидат на регулираниот пазар

(Видео) Вонредна прес-конференција на Ковачевски: Парно ќе има, училиштата ќе бидат на регулираниот пазар

Економско-енергетскиот совет донел одлука дека на 15 октомври почнува грејната сезона во Скопје и парно ќе има бидејќи е почната постапка за издавање лиценца за производство на топлинска енергија од регулиран пазар. Ова го соопшти премиерот Димитар Ковачевски по што побара институциите да дадат зелено светло за ЕСМ да работи со топланите. Над 70.000 компании со промет до 2 милиона евра ќе добијат субвенционирана електрична енергија, со помала цена од берзанската.

dobivaj vesti na viber

„Преговорите со ‘Адора’ и ЕСМ се одвиваат. ЕСМ ќе го преземе затоплувањето на градот Скопје. Врз основа на Законот за енергетиката топланите ќе бидат ставени во функција. Државата ќе ги земе под закуп“, изјави Ковачевски.

Дополнително, на регулиран пазар ќе бидат основните и средните училишта, без разлика што тие се под ингеренции на општините. Во јавните здравствени установи ќе има струја по поволна цена, помала од берзанската.

„Заврши времето на изобилство со електрична енергија. Сега е време за штедење за да имаме електрична енергија. Сакам да им укажам на Собранието и на пратениците од сите партии да се охрабриме и да се обединиме за граѓаните, па пред седницата да се изгласаат финансиските средствата од ЕБРД за справување со енергетската криза по поволна каматна стапка, измените на Законот за нафтата и нафтените деривати. Ова не е време за политички поени, туку на разум. Ова е прв сет на мерки. Се грижиме за ранливите категории граѓани за кои ќе има дополнителен сет на мерки“, рече Ковачевски.

Тој упати апел за штедење струја. Според него, заштедените пари ќе го подобрат квалитетот на животот.

Можете да прочитате

Ковачевски: Очекувано е намалување на цените на основните прехранбени производи со антикризните мерки

(Видео) Трипуновски: Овоштарите од преспанскиот регион и оваа година имаат проблем со пласманот

Николова: Буџетот за 2023 година обезбедува економска пресвртница и повисоки плати и пензии