Утрински Весник
Свет

Украинска армија: Ја ослободивме Андријивка

Украинска армија: Ја ослободивме Андријивка

Украина го ослободи селото Андријивка во областа Доњецк, кое се наоѓа јужно од Бахмут, соопшти денеска Генералштабот на вооружените сили на Украина. Веста за ослободувањето на селото вчера ја соопшти заменик-министерката за одбрана Хана Маљар, но украинската војска набрзо ја демантираше оваа информација.

dobivaj vesti na viber

Третата ударна бригада вчера соопшти дека борбите во Клишчивка и Андријивка продолжуваат, по што Маљар ја коригира својата претходна изјава.

„Беше тешко и вчерашната ситуација неколку пати се менуваше многу динамично“, ги објасни контрадикторните извештаи Маљар.

Генералштабот додаде дека украинските сили им нанеле големи загуби на руските војници како дел од офанзивните операции околу блиското село Клишчивка, во кои тие исто така постигнале делумен успех. Андријивка е мала населба која се наоѓа на околу три километри јужно од Клишчивка и помалку од 10 километри јужно од окупираниот Бахмут.

Можете да прочитате

Се запали траект во море, спасени 177 луѓе: на бродот имало и мигранти, итно реагирала италијанската полиција

Силен земјотрес во Турција, се почувствувал и во Грција

(Видео) Путин се обрати на јавноста, ветува обнова на окупираните територии во Украина