Утрински Весник
Спорт

Убедлив триумф над Алжир за поправање на впечатокот

Убедлив триумф над Алжир за поправање на впечатокот

Македонската ракометна репрезентација немаше достоен противник во репрезентацијата на Алжир, победувајќи ги со високи 40:25 (19:11) на стартот на утешното натпреварување, Президент купот на СП во Полска и Шведска.

dobivaj vesti na viber

Победата, која во ниту еден момент не беше неизвесна, доаѓа откако селекцијата на Кирил Лазаров разочара во трите убедливи порази од Норвешка, Холандија и ја поставува Македонија како фаворит во групата 2 во која се уште две африкански репрезентации, Мароко и Тунис.

Македонија имаше убедлив старт, не губејќи ја предноста во ниту еден момент, постигнувајќи голови без проблем за водство од осум гола на полувреме, која се зголемуваше и во второто полувреме за целосно еднострана победа.

Дејан Манасков и Жарко Пешевски завршија со 7 постигнати голови, а Савревски, Костески и Ѓорѓиев завршија со 4 гола.

СП РАКОМЕТ 2023
ГРУПА 3
Катар – Холандија 30:32 (19:15)
Германија – Аргентина 18.00 ч.
Норвешка – Србија 20.30 ч.
ГРУПА 4
САД – Бахреин 27:32 (13:17)
Египет – Белгија 18.00 ч.
Данска – Хрватска 20.30 ч.

ПРЕЗИДЕНТС КУП, ГРУПА 2
Алжир – Македонија 25:40 (11:19)
Мароко – Тунис 18.00 ч.

Фото: РФМ

Можете да прочитате

Столе Димитриевски со „сува мрежа“, Рајо гледа и кон ЛШ

Сампдорија испушти победа што живот значи

Карлос Кеирош нов селектор на Катар