Утрински Весник
Свет

Уапсени единаесет лица за нападот во концертната сала „Крокус“ во Москва

Picture 1113 660x425 1.jpg

Шефот на Федералната служба за безбедност на Русија (ФСБ), Александар Бортников го информирал рускиот претседател Владимир Путин дека се уапсени четворица терористи кои го извршија нападот во концертната сала „Крокус“ во Москва и уште седум други лица, соопшти денеска прес-службата на Кремљ. Како што се наведува, во тек е идентификација на соучесниците на терористите. Во терористичкиот напад, за кој одговорноста ја презеде терористичката група Исламска држава (ИСИС), загинаа 93 лица, а повеќе од 145 беа повредени.

Можете да прочитате

Русија и Јордан предупредуваат на опасност од регионална ескалација

Директните напади меѓу Иран и Израел завршија

Гутереш: Крајно време е да се запре опасниот циклус на одмазда на Блискиот Исток