Утрински Весник
Свет

Уапсен поранешен шеф на ФБИ, работел за рускиот олигарх Олег Дерипаска

Уапсен поранешен шеф на ФБИ, работел за рускиот олигарх Олег Дерипаска

Поранешниот шеф на ФБИ Чарлс Мекгонигал е обвинет за кршење на американските санкции против Русија со примање тајни плаќања од олигархот Олег Дерипаска, изјави денеска обвинителот.

dobivaj vesti na viber

Мекгонигал, кој го предводеше одделот за контраразузнавање на ФБИ во Њујорк пред да се пензионира во 2018 година, беше уапсен во саботата, објави „Ројтерс“.

Според федералните обвинители во Менхетен, поранешниот висок функционер на ФБИ е обвинет дека водел истрага во име на Дерипаска против ривалски олигарх во замена за тајни плаќања од Дерипаска, со што ги прекршил американските санкции кон Русија.

Мекгонигал се очекува подоцна денеска да се појави пред федералниот суд на Менхетен заедно со Сергеј Шестаков, поранешен советски дипломат кој подоцна стана американски државјанин и исто така обвинет во случајот.

Обвинителите рекоа дека Мекгонигал (54), исто така работел во име на Дерипаска во 2019 година во неуспешен обид да ги оспори санкциите против него.

Дерипаска е основач на руската компанија за алуминиум „Русал“ и беше меѓу дваесетина руски олигарси и владини претставници на црната листа на Вашингтон во 2018 година како одговор на наводното руско мешање во американските избори во 2016 година.

Кремљ и Дерипаска негираа вмешаност во претседателските избори во САД.

Можете да прочитате

Лавина проголта скијачи во Франција, четворица загинати и двајца исчезнати

Маж се самозапали пред израелската амбасада во Вашингтон

Јорданскиот крал предупреди на закана од поширок конфликт доколку Израел продолжи со нападите за време на Рамазан