Утрински Весник
Македонија

Лајчак: Западен Балкан треба да остане високо на европската агенда

Лајчак: Западен Балкан треба да остане високо на европската агенда

Претставникот на Европската унија за дијалог меѓу Белград и Приштина, Мирослав Лајчак, соопшти дека разговарал со министерката за надворешни работи на Словенија, Тања Фајон за Западен Балкан и се согласиле дека од клучно значење е регионот да остане високо на европската агенда.

dobivaj vesti na viber

„ Ја започнав неделата со средба со министерката за надворешни работи на Словенија, Тања Фајон, пред денешниот Совет за надворешни работи. Се информиравме за нашите неодамнешни патувања на Западен Балкан и се согласивме дека е клучно регионот да остане на високо ниво на нашата европска агенда“, рече Лајчак.

Можете да прочитате

Напад со остар предмет во автобус во Скопје

На 6ти февруари ќе започнат преговорите за инфраструктурниот Коридор 8

Почина Гоце Камчев, основач и претседател на „КАМ маркет“