Утрински Весник
Свет

Ердоган ѝ порача на Шведска: Турција нема поддршка за оние кои дозволуваат богохулење

Турција го повика на разговор шведскиот амбасадор поради најавите за протести во близина на турската амбасада во Стокхолм

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска изјави дека Шведска не треба да очекува поддршка од Турција за членство во НАТО по протестот одржан во близина на турската амбасада во Стокхолм викендов, каде беше запалена копија од Куранот.

dobivaj vesti na viber

„ Оние кои дозволуваат такво богохулење пред нашата амбасада во Стокхолм повеќе не можат да очекуваат наша поддршка за членство во НАТО“, рече Ердоган.

Турското Министерство за надворешни работи претходно остро го осуди палењето на Куранот, посочувајќи дека станува збор за антиисламски чин, со кој се навредуваат муслиманските вредности под превезот на слободата на изразување, што, според нив, е целосно неприфатливо.

Турското министерство ја повика Шведска да ги казни одговорните и да преземе конкретни чекори против исламофобијата. Во Стокхолм се одржа посебен протест за поддршка на Курдите и против обидот на Шведска да се приклучи на НАТО.

Можете да прочитате

Анкета: Повеќето Финци поддржуваат влез во НАТО без Шведска

Столтенберг: Русија да дозволи инспекција на нуклеарни постројки

Германија одобри испраќање постари тенкови во Украина