Утрински Весник
Свет

Уапсен еден од најбогатите Украинци кој во 2019 година го поддржа Зеленски на изборите

Уапсен еден од најбогатите Украинци кој во 2019 година го поддржа Зеленски на изборите

Украинската служба за безбедност (СБУ) го обвини олигархот Ихор Коломојски, кој беше цел на американските санкции во последните три години, за измама и перење пари. Третманот на истакнат бизнисмен, исто така еден од најбогатите Украинци, кој го поддржа претседателот Володимир Зеленски на изборите во 2019 година, доаѓа во време кога Киев сака да докаже дека се бори против корупцијата дури и во време на војна.

dobivaj vesti na viber

„Утврдено е дека од 2013 до 2020 година, Коломојски легализирал половина милијарда гривни (14 милиони американски долари) со нивно исфрлање во странство користејќи ја инфраструктурата на банките под негова контрола“, соопшти СБУ. Коломојски претходно ги отфрли сите обвинувања против него.

Тој претприемач, цел на американските санкции почнувајќи од 2021 година, се смета за еден од олигарсите кои по распадот на СССР во 1991 година натрупале огромно индустриско богатство, притоа добивајќи исклучително политичко и економско влијание.

Во предвечерието на војната, Зеленски реши да им ги скрати крилјата на олигарсите со закон кој бараше да се регистрираат и да не се мешаат во политиката. Војната ја оштети нивната моќ бидејќи профитабилните индустриски комплекси беа тешко оштетени на југот и на истокот на земјата, а нивните телевизиски канали се емитуваат преку централизиран сигнал.

Зеленски негира дека Коломојски имал некакво влијание врз владата. Двајцата пратеници, Јарослав Железњак и Ирина Герашченко, сметаат дека нападот врз Коломојски има за цел да создаде позитивен публицитет меѓу западните земји кои и помагаат на Украина во војната против Русија.

„Западните влади нема да пумпаат пари во обновата на земјата ако веруваат дека тоа само ќе ги наполни џебовите на олигарсите“, напишаа Железњак и Герашченко на Телеграм. Киев исто така аплицираше за членство во ЕУ, а Зеленски сака да обезбеди десетици милијарди долари за обнова на земјата.

Можете да прочитате

Од Хаг ново обвинение против Шешељ и уште четворица радикали

Нови закани од Медведев:„На Русија и снемува други опции освен директна конфронтација со НАТО“

Украина: Поранешните Вагнерци се во Бахмут