Утрински Весник
Свет

Турската лира падна на историски најниско ниво во однос на доларот

Турската лира падна на историски најниско ниво во однос на доларот

Турската лира денеска падна на историски најниско ниво во однос на американскиот долар.

dobivaj vesti na viber

Според податоците на берзата Forex, доларот денеска се продаваше за 27,5 лири во утринските часови, а по 11:00 часот благо зајакна за 0,25 отсто на 27,25 лири. На претходното затворање на берзата доларот имаше вредност од 27,18 лири.

Во последната година турската лира загуби 48 отсто од вредноста во однос на доларот. Турската централна банка (ТЦМБ) во јуни започна циклус на зголемување на референтната каматна стапка, од 8,5 на 15 отсто, со цел во јули да ја зголеми на 17,5 отсто, а во август на 25 отсто.

На 21 септември ТЦМБ ја зголеми каматната стапка за дополнителни 500 базични поени на 30 отсто.

Можете да прочитате

Се запали траект во море, спасени 177 луѓе: на бродот имало и мигранти, итно реагирала италијанската полиција

Силен земјотрес во Турција, се почувствувал и во Грција

(Видео) Путин се обрати на јавноста, ветува обнова на окупираните територии во Украина