Утрински Весник
Свет

ЕУ одвои пет милиони евра хуманитарна помош за луѓето во Нагорно-Карабах

ЕУ одвои пет милиони евра хуманитарна помош за луѓето во Нагорно-Карабах

Kако одговор на зголемените потреби кои произлегуваат од кризата во Нагорно-Карабах, ЕУ донесе одлука да го зголеми своето хуманитарно финансирање за помош на луѓето од регионот со пет милиони евра, соопшти Европската комисија.

dobivaj vesti na viber

– Ескалацијата на конфликтот и прекин на огнот се очекува да предизвика масовен егзодус на луѓе од Нагорно-Карабах во Ерменија, при што околу 13.500 бегалци веќе ја поминале границата. Во исто време, постои голем недостиг на храна и пристап до електрична енергија и вода во енклавата Нагорно-Карабах, посочува ЕК.

По повод одлуката за доделувањето на новата помош еврокомесарот за управување со кризи Јанез Ленарчич изјави дека ЕУ мора да биде подготвена да ги поддржи илјадниците луѓе кои решија да го напуштат Нагорно-Карабах, особено затоа што претстојната зима нив веројатно ќе ги изложи на дополнителни предизвици.

Можете да прочитате

Се запали траект во море, спасени 177 луѓе: на бродот имало и мигранти, итно реагирала италијанската полиција

Силен земјотрес во Турција, се почувствувал и во Грција

(Видео) Путин се обрати на јавноста, ветува обнова на окупираните територии во Украина