Утрински Весник
Свет

Туристи јаделе отруени сардини во француски ресторан, едно лице почина, 12 во болница

Туристи јаделе отруени сардини во француски ресторан, едно лице почина, 12 во болница

Едно лице почина, а 12 завршија во болница во Бордо, Франција, откако изедоа отруени сардини во ресторан. Дојде до појава на ботулизам, сериозно невролошка болест која обично е предизвикана од јадење храна која не била правилно складирана, пишува Гардијан.

dobivaj vesti na viber

Се уште се лекуваат 12 лица, од кои пет на респираторна поддршка. Станува збор за американски, ирски и канадски туристи. Сите јаделе во ист вински бар помеѓу 4 и 10 септември, кога Бордо, познат по виното и храната, обично е полн со туристи. Сите јадеа сардини кои сопственикот на ресторанот ги чувал во тегли.

Ботулизмот е фатален во пет до десет проценти од случаите поради токсинот произведен од бактеријата Clostridium botulinum, кој може да се појави кога конзервираната храна не е доволно стерилизирана. Може да предизвика мускулна парализа која трае неколку недели, а најнепосредна опасност доаѓа од зафатените респираторни мускули.

Можете да прочитате

(Видео) Руските медиуми: „Главниот командант на Црноморската флота е жив и здрав, седи до Шојгу“

Европска земја прогласена за најдобра за живеење

Германската полиција изврши рации во земјата поради шверцување мигранти