Утрински Весник
Спорт

Фердинанд: Роналдо, а не Модриќ требаше да ја добие Златната топка во 2018 година

Фердинанд: Роналдо, а не Модриќ требаше да ја добие Златната топка во 2018 година

Рио Фердинанд тврди дека на Кристијано Роналдо му била „украдена“ една Златна топка во кариерата и дека тоа било во 2018 година, кога играчот од средниот ред на Реал Мадрид и капитен на хрватската репрезентација Лука Модриќ беше прогласен за најдобар во светот. Според него, тогаш била направена неправда и на Португалецот му било одземено големото признание.

dobivaj vesti na viber

Прославениот поранешен англиски фудбалер одговараше на прашање за Златната топка и споредбите меѓу Лионел Меси и Кристијано Роналдо.

Запрашан кој има повеќе златни топки, Фердинанд рече: „Меси. Седум на пет. На Роналдо му беше украдена кога Модриќ ја освои наградата“.

Пред да ја освои Златната топка и да ја прекине десетгодишната доминација на Меси и Роландо, кои наизменично се менуваа како нејзини освојувачи, Модриќ беше прогласен за најдобар играч на Светското првенство, УЕФА го прогласи за најдобар фудбалер во Европа, а ФИФА за најдобар во светот.

Во 2018 година со Реал ја освои Лигата на шампионите. Тоа беше негов четврти ваков трофеј. Со Хрватска стана светски вицешампион.

Модриќ во 2018 година доби 753 поени при гласањето за Златната топка. Кристијано Роналдо, кој беше негов соиграч во Реал таа сезона и постигна 44 гола и осум асистенции на 44 натпревари, заврши на второто гласање со 478 поени.

Трет беше Антоан Гризма со 414 гласови. Интересно, Францускиот ас статистички беше најдобар во 2018 година. Беше најдобар играч и стрелец на Атлетико Мадрид и Франција. Со Франција стана светски првак, со Атлетико ги освои Лига Европа (прогласен за најдобра играч во ова натпреварување) и Суперкупот на УЕФА, a во шпанското првенство „јорганџиите“ беа втори на табелата пред Реал Мадрид.

Можете да прочитате

(Видео) Астон Вила го декласира Брајтон, хет-трик на Воткинс

Џинтоли: Сакавме да го продадеме Влаховиќ…

Ѓорческа ќе се бори за титулата во Куршумлиска бања