Утрински Весник
Свет

Турција: 17 осомничени за бомбашкиот напад во Истанбул

Турција: 17 осомничени за бомбашкиот напад во Истанбул

Судот во Турција одреди притвор до почетокот на судењето за 17 осомничени за организацијата на бомбашкиот напад во Истанбул, во кој загинаа шест лица, а 81 беа повредени.

dobivaj vesti na viber

Тие се обвинети за напад на унитарноста на државата, намерни убиства и обиди за убиства, јавува агенцијата Анадолија.

На 29 лица уапсени од полицијата во врска со нападот им беше наредено да бидат депортирани од Турција.

Турските власти за нападот го обвинија сирискиот огранок на Курдистанската работничка партија (ПКК).

Од друга страна ПКК негираше вмешаност во овој напад.

Можете да прочитате

Од 8 мај Јапонија ја класифицира короната како помалку сериозна болест

Совет на Европа: Ни треба нов хашки суд за да им суди на руските и белоруските лидери

Орбан најави вето на санкциите против руската нуклеарна енергија