Утрински Весник
Македонија

167 казни за брзо возење

167 казни за брзо возење

Во текот на вчерашниот ден (17.11.2022) Министерството за внатрешни работи спроведе акциска контрола на територијата на Република Северна Македонија за санкционирање на возила кои се движат со брзина поголема од дозволената, при што санкционирани се 167 возачи.

dobivaj vesti na viber

Од нив 12 возила се движеле со брзина над 50 километри на час повеќе од дозволеното, а две возила се движеле со дури над 70 километри на час повеќе од дозволената брзина.

Притоа 76 возила ја пречекориле брзината во населено место, а 91 надвор од населено место.

Сообраќајните контроли продолжуваат и во наредните денови.

Можете да прочитате

„Виз ер“, „Луфтханза“ и „Ејџиан ерлејнс“ доставија понуди на тендерот за субвенции за нови летови

Бугарското МНР со нота ќе бара да им се обезбеди пристап на Бугарите на 4 февруари

Таравари повикува на смирување на тензиите меѓу Северна Македонија и Бугарија