Утрински Весник
Македонија

„Тротинет на велосипедска патека -Замислете ако некој добие идеја да го остави на средина на коловозна лента“: реакции за тротинетите

„Тротинет на велосипедска патека -Замислете ако некој добие идеја да го остави на средина на коловозна лента“: реакции за тротинетите

„Нови пречки на патеките – сликата која ја среќаваме возејќи точак и пешачејќи деновиве“, реагираат од иницијативата „На точак“ на фејсбук во врска со новопоставените тротинети на јавни места во Скопје кои од пред неколку денови беа оставени со цел нивно изнајмување и користење.

dobivaj vesti na viber

Тие преку слика на која е оставен тротинет на средина на велосипедска патека реагираат дека борбата за Скопје како функционален велоград со слободни и безбедни велосипедски површини треба да е постојана.

„Од 19.05.2023, во Скопје е пуштена во употреба услугата на турската компанија Bin Bin за изнајмување на електрични тротинети. Од достапните јавни информации, во оптек се 500 електрични тротинети, кои поради условите за користење, деновиве можете да ги забележите насекаде, буквално.
Услугата се стартува преку мобилна апликација и според упатството за користење, тротинетот може да се земе и остави било каде, значи било каде“, е напишано на социјалните мрежи.

Од иницијативата „На точак“ нагласуваат дека борбата за Скопје функционален велоград, со слободни и безбедни велосипедски површини треба да е постојана.

„Со ова ставање на располагање на една приватна компанија, на сите јавни површини, без никаков ред, е во судир со зголемена безбедност во сообраќајот.
Имено, сликата во прилог говори сѐ. Тротинет оставен на средина на велосипедска патека, каде се одвива велосипедски сообраќај.
Оваа дозвола од страна на надлежните институции, за прекршување на општите сообраќајни правила кои важат за сите, директно ја намалува безбедноста.
Замислете ако некој утре добие идеја тротинетот да го остави на средина на коловозна лента на некој булевар“, истакнуваат во нивната реакција.

Можете да прочитате

Меџити денеска ќе ги даде причините за смената на доктор Јовев

(Видео) Јовев: Не сум жртва на политички реваншизам, почна како суета, но може да прерасне во политички пазар

(Видео) Адвокатот на Јовев: Причината за смената се исплатени дежурства од 2022 година без потпис од министерот што е навреда на здравиот разум