Утрински Весник
Свет

Медведев: Нашите непријатели тврдат дека ни недостасува оружје, морам да ги разочарам

Медведев: Нашите непријатели тврдат дека ни недостасува оружје, морам да ги разочарам

Русија има доволно оружје, а на пат е и нова воена опрема, изјави денеска Дмитри Медведев, близок соработник на рускиот претседател Владимир Путин, поранешен претседател на Русија и актуелен заменик-претседател на рускиот Совет за безбедност.

dobivaj vesti na viber

Медиумите анализираат дека неодамна многу се шпекулираше за резервите на оружје на Русија, односно дали таа потрошила значителен дел од залихите оружје и муниција на фронтот во Украина.

Медведев денеска на средба со претставници на руската воена индустрија рече дека непријателите на Русија постојано тврдат дека им „нема ова или она“.

„Морам да ги разочарам, доста ни е од се“, рече тој, додавајќи дека „во тек е испораката на илјадници парчиња ново оружје и воена опрема“.

„Воспоставивме добар ритам на испораки од почетокот на годината, сега треба да го одржиме“, додаде тој.

Можете да прочитате

Екс полицајци обвинети за убиство

Лавров по посетата на Африка: Русија останува посветена на извозот на храна во сиромашните земји

Трамп: Прво тенкови, па потоа нуклеарно оружје