Утрински Весник
Свет

Киев: Во војната загинаа над 400 украински деца

Киев: Во војната загинаа над 400 украински деца

Најмалку 437 украински деца загинаа како резултат на руската инвазија, соопшти Украинското обвинителство.

dobivaj vesti na viber

Повеќе од 837 деца се повредени, според списокот што официјалните лица велат дека е „не конечен“ бидејќи сè уште ги проверуваат информациите од активните борбени зони, ослободените области и териториите кои сè уште се под руска окупација.

Најголем број жртви имало во источниот регион на Доњецк, каде загинале или се повредени 423 деца, соопшти обвинителството.

Обединетите нации соопштија дека најмалку 16.295 цивили се убиени од почетокот на руската инвазија во февруари, што Киев и западните лидери го осудија како чин на неиспровоцирана агресија.

Москва негира дека мета биле цивили,пренесе Денес.рс.

Можете да прочитате

Градоначалникот на Брисел по нередите: „Свесни ли се родителите што прават нивните деца?“

Европска комисија: Ковид да се признае како професионална болест во некои сектори

Уапсена внуката на врховниот лидер ајатолахот Али Хамнеи