Утрински Весник
Македонија

Телохранител на Апасиев навредувал по етничка линија, омаловажувал полицајци, па го извлекол подебелиот крај

1b263198 7c1a 42a5 916e E4d37a973edb 960x540

Бојан Богески – Боки возач и обезбедување на лидерот на Левица Димитар Апасиев во петокот вечерта во прилично алкохолизирана состојба во скопската населба Чаир провоцирал и навредувал по етничка линија, влегол во конфликт со граѓани, како и со припадници на полицијата, по што го излвлекол поделебиот крај пишува 24инфо.

Среде Чаир Богески навредувал и им се заканувал на етнички Албанци, а тоа го потврдуваат и дуќанџиите кои биле присутни во моментот, а кои нашата редакција ги контактираше.

Боки бил приведен од интервентата полиција поради нарушување на јавниот ред и мир, како и поради омаловажување на службените лице и непостапување по наредба на полициски службеници

Претходно, различни медиуми пишуваа дека синоќа Боки, телохранителот и возач на Апасиев бил казнет затоа што пијан управувал со автомобил, а воопшто и немал возачка дозвола.

24инфо од свои извори во МВР дознава дека Бојан Богески – Боки и претходно бил сакциониран поради возење без возачка дозвола и поради возење во алкохолизирана состојба.

Политичката партија Левица денеска го демантираше овој случај, тврдејќи дека посоченото лице не е обезбедување на Апасиев, туку дека бил дел од нивниот партиски сектор Безбедност, иако на многу фотографии се гледа дека Богески дејствува каком лично обезбедување на лидерот на Левица.

Извор: 24инфо.мк

Можете да прочитате

До петок нестабилно време со пороен дожд, грмежи и ветер над 60 километри на час

Собранието со 84 гласа „за“ го донесе Законот за енергетика кој треба да спречи поскапување на струјата

ЈО: Со спогодбите во „Синџир“ вратени безмалку 1.000.000 евра во државниот буџет