Утрински Весник
Македонија

(Фото) Скопје – град на сообраќајна некултура

8b7cbb7f 3698 4df6 B680 Be60e949b455

Блокирани сообраќајни ленти и крстосници, паркирани автомобили на тротоари и зелени површини, неправилни престројувања и неприлагодена брзина на возење, ова е секојдневието во главниот град пишува 24инфо.

Зголемената миграција, големиот број на домашни и странски туристи, придонесува за зголемен сообраќаен метеж, но тој е уште поголем и поради сообраќајната некултура на возачите, но и на велосипедистите и пешаците.

Иако полицијата постојано санкционира несовесни учесници во сообраќајот, сепак и тоа слабо влијае врз културата на скопјани и посетителите од другите градови.

Извор: 24инфо.мк

Можете да прочитате

Лукаревска: Само кога СДСМ победува, победници се и државата и граѓаните

(Фото/Видео) Автобуси од цела Македонија на митингот на ВМРО-ДПМНЕ во Охрид

Пендаровски до Давкова: Нека ѝ служи на чест!