Утрински Весник
Балкан

Таткото на исчезнатата Данка го поминал полиграфскиот тест на полицијата

1711710260 218744241 4229410627097284 6235561961074118229 N 768x1024 1.jpg
300x250 (7)

Таткото на исчезнатото девојче Данка (2 години), Милош Илиќ, поминал на полиграфскиот тест на полицијата. Мајката Ивана, денеска повоторно е во полициска станица во Бор, пренесуваат медумите во Србија и додаваат на полиграфски тест ќе се најдат повеќе лица. Двегодишната Данка исчезна во вторникот, а во моментот на исчезнувањето носела виолетови панталони, јакна во маслинесто зелена боја, а косата и била врзана во опавче. Девојчето има кафена коса, кафени очи и е висока околу 85 сантиметри. Две специјалистички спасувачки екипи од Белград и Нови Сад, од Одделението за вонредни состојби на МВР, синоќа пристигнаа во Бањско Поле кај Бор и рано утринава започнаа детално пребарување на просторот околу куќата пред од кои девојчето исчезнало во вторникот. Екипите ги сочинуваат 18 пожарникари-спасувачи со пет теренски возила и куче спасител, соопшти денеска МВР. Припадниците на МВР во континуитет ги преземаат сите мерки и дејствија за пронаоѓање на девојчето и утврдување на сите факти и околности за нејзиното исчезнување, а на местото на настанот утрово пристигна и министерот за внатрешни работи Братислав Гашиќ. Поради исчезнувањето на Данка, за прв пат во Србија е активиран системот „Најди ме“.

Ss1

Можете да прочитате

Во Ниш акција за уништување на воздушна бомба, евакуирани 1.300 луѓе

Бугарија заплени хероин вреден 9 милиони евра сокриен во душеци за спиење

(Видео) Хаос во Белград – Масовна крвава тепачка меѓу Делии и Гробари