Утрински Весник
Спорт

Светското клупско првенство носи новина за судиите и ВАР технологијата

Светското клупско првенство носи новина за судиите и ВАР технологијата

Натпреварите од Светското клупско првенство значително ќе се разликуваат од останатите и носат нова промена во судискиот дел. Имено, Меѓународниот борд на фудбалски асоцијации (ИФАБ) им нареди на сите судии да ги образложат своите одлуки преку видео анализа.

dobivaj vesti na viber

Тоа ќе биде пробно за да се информираат навивачите за исправноста на одлуката.

Судијата јавно ќе ја соопшти конечната одлука, но јавноста нема да може да ја слушне неговата комуникација со судиите задолжени за видео технологијата.

Според ИФАБ, вакво нешто би се проширило и на другите натпреварувања на ФИФА доколку се покаже успешно на Светското клупско првенство во Мароко.

Натпреварувањето ќе се одржи од 1. февруари до 11 февруари.

Можете да прочитате

Бензема и Вини за голема победа во продолженија во жестокото мадридско дерби

Билбао ја освои „Месталја“ за полуфинале во Кралскиот куп

Реал го доби евролигашкото „Ел класико“ по драматични продолженија