Утрински Весник
Свет

Столтенберг: Очекувам членките на НАТО да ги зголемат одбранбените распределби

Столтенберг: Очекувам членките на НАТО да ги зголемат одбранбените распределби

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, изрази очекување дека земјите-членки на Алијансата ќе ги зголемат тековните цели на трошоците за одбрана од два отсто од БДП за време на самитот во Вилнус во јули оваа година.

dobivaj vesti na viber

Столтенберг за Велт изјави дека целта од два отсто од БДП за одбранбениот буџет на земјите-членки на НАТО првично била поставена за една деценија, до 2024 година, па сега таа мора да се ажурира бидејќи сите гледаат дека се потребни поголеми инвестиции во таа област.

Столтенберг изјави дека се уште не може да каже дали земјите-членки на Алијансата ќе се согласат со предлогот за зголемување на буџетот за одбрана, пренесе Ројтерс.

Можете да прочитате

УНРВА го обвинува Израел дека мачел нејзини вработени за да ги признаат своите врски со Хамас

Апсења поради планирање напад на концертна сала во Брисел

Писториус: Апсурдни се тврдењата на Кремљ дека Германија планира војна со Русија