Утрински Весник
Свет

Столтенберг: НАТО беше однапред информиран за одењето на Орбан во Москва

Stoltenberg 5.jpg

Столтенберг на самитот на НАТО истакна дека Орбан патува во својство на премиер на Унгарија и дека нема да го претставува НАТО, чиј член е Унгарија, во Москва, пренесува Ројтерс. Орбан рано денеска пристигна во Москва и по пристигнувањето рече дека со оваа посета ја продолжува мировната мисија, откако неодамна го посети Киев каде разговараше со украинскиот претседател Володимир Зеленски.

Столтенберг рече и дека НАТО работи на подготовка на Украина за приклучување кон алијансата.

„Се што правиме, правиме за да ја направиме Украина посилна и поподготвена да се приклучи на нашиот сојуз“, рече тој, додавајќи дека очекува земјите-членки да обезбедат повеќе воздушна одбрана и муниција на Украина.

Столтенберг додаде дека Украина треба да одлучи кои се прифатливите услови за мировни преговори. Од друга страна, според него, нема индиции дека Путин е подготвен за мир.

Можете да прочитате

Со драматична музика и солзи во очите Трамп пречекан по обидот за атентат – се појави со завој на увото

Најмалку 17 загинати и 34 повредени во сообраќајна несреќа во Авганистан

Мечка нападна странски турист во провинцијата Трентино во Италија