Утрински Весник
Македонија

Стано: Очекуваме и веруваме дека новите власти во С. Македонија ќе продолжат да испорачуваат за продолжување на европскиот пат за земјата

Petar Stano.jpg

„Многу немил настан на новиот претседател на Северна Македонија“ коментираше денеска Петер Стано, портпарол на Европската комисија за надворешни работи и безбедносна политика, за инаугурацијата на Гордана Сиљановска – Давкова, која не го спомна уставното име за време на нејзината заклетва. Стано објасни дека она што ЕУ го очекува од Северна Македонија во однос на нејзината европска интеграција е јасно наведено во последниот извештај за напредокот минатата есен. Како што рече, во овој извештај се посочува дека „постојните билатерални договори мора да се спроведуваат со добра волја од сите страни“. -Во овие договори е вклучен и Договорот за пријателство, добрососедство и добра соработка со Бугарија, вклучувајќи ги и нејзините протоколи. „Ова се очекувањата на ЕУ“, додаде портпаролот на Комисијата. Продолжувајќи на редовниот брифинг со новинарите, Петер Стано истакна дека од изјавите на високите претставници на ЕУ, како што е заедничката изјава на комесарот за проширување, Оливер Вархеји и високиот претставник на ЕУ, Жозеп Борел апсолутно е јасно што очекува ЕУ од Северна Македонија. -Очекуваме со нетрпение да работиме со новоизбраните власти во Северна Македонија и со претседателот и со новата влада за да и помогнеме на земјата да напредува и да ги исполни очекувањата поставени од ЕУ на пристапниот пат на земјата. Така што, искрено, очекуваме и веруваме дека новите власти ќе продолжат да испорачуваат“ , рече претставникот на Комисијата, додавајќи дека новоизбраните власти „сега имаат можност да ги убедат сите во ЕУ дека се посветени на европската иднина на нивната земја и дека ќе направат се што можат за да продолжат напред на нејзиниот успешен пристапен пат.

Можете да прочитате

Костадиновска – Стојчевска: Гаши уште во првите пет минути ги прекрши законите и покажа дека не е подготвен да го води Собранието

Стоилковски: 12 директори и раководители на Хирургија збор немаат за колапсот, одговорност ќе има

Забрчанец: Регионалната соработка на Западен Балкан е можна само ако опстојат доволен број прогресивни политички претставници и лидери