Утрински Весник
Македонија

Срби и Македонци „паднаа“ во Грција: полицијата откри повеќе од 20 килограми злато

Хорор во Грција: Пронајдено мумифицирано тело на маж, пристигна и војската

Двајца српски државјани и двајца Македонци се уапсени во Солун откако во возилата во кои се возеле биле пронајдени накит и златни прачки за кои не можеле да докажат сопственост.

dobivaj vesti na viber

Како што е наведено, поголема количина накит и осум златни прачки, вкупна тежина од околу 21,5 килограми, открила полициската патрола во Солун, во две возила, едното со македонски, а другото со турски таблички.

Според неофицијални информации, уапсени се двајца државјани на Македонија, едниот на 72, а другиот на 36 години и двајца државјани на Србија, двајцата на 37 години.

Одземени им се возилата и мобилните телефони, а полицијата ќе го испитува потеклото на накитот и златото.

Можете да прочитате

Петровска ги посети војниците кои се дел од силите на НАТО во Бугарија

Министерот за внатрешни е против законот за амнестија

Ковачевски во посета на Дојран