Утрински Весник
Балкан

Србија испраќа хуманитарна помош за жителите на Газа

O 1924075 1024.jpg

Владата на Србија донесе заклучок со кој се упатува хуманитарна помош во стоки за Газа, како форма на помош за ранливото население поради критичната хуманитарна ситуација во Појасот Газа.

Хуманитарната помош се дава во вид на храна, вода, медицинска опрема, како и шатори за сместување семејства, вкупната вредност на робата е близу три милиони евра, а тежината е близу 900 тони, соопшти Владата на Србија.

Со оглед на итноста на ситуацијата, помошта се испраќа во два лета, од кои првиот ќе лета денеска, додека вториот ќе биде испратен утре.

Можете да прочитате

Лончар: Од несреќата кај Младеновац во Ургентниот центар се примени 39 лица, шестмина задржани, еден починат

Во Белград регистрирани вкупно 72 случаи на мали сипаници

Снаа со нож ја убила свекрвата