Спортинг Лисабон на пенали го елиминира Арсенал од Лига Европа

Спортинг Лисабон е последниот четвртфиналист во Лигата на Европа откако на „Емирати“ по изведување пенали го елиминира Арсенал со 5:3. Габриел Мартинели на успеа да реализира удар од белата точка, голманот на гостите Адан одбрани.

dobivaj vesti na viber

Арсенал имаше предност од 19.минута со голот на Гранит Џака, но во 62.минута Педро Гонкалвеш изведе неверојатна мајсторија кога од половина терен успеа да го надмудри истрчаниот Арон Рамсдејл. Мечот отиде во продолженија, а потоа се изведуваа и пенали. На крајот, поуспешни беа фудбалерите на Спортинг Лисабон.

Алкалоид без проблеми ја преслуша Струга

Зидан и Баерн се пред крај со преговорите за отпочнување на четиригодишна соработка

Над три милиони луѓе во салите ги следеа натпреварите од регуларниот дел од Евролигата