Утрински Весник
Спорт

Спортинг Лисабон на пенали го елиминира Арсенал од Лига Европа

Спортинг Лисабон на пенали го елиминира Арсенал од Лига Европа
Ss2

Спортинг Лисабон е последниот четвртфиналист во Лигата на Европа откако на „Емирати“ по изведување пенали го елиминира Арсенал со 5:3. Габриел Мартинели на успеа да реализира удар од белата точка, голманот на гостите Адан одбрани.

dobivaj vesti na viber

Арсенал имаше предност од 19.минута со голот на Гранит Џака, но во 62.минута Педро Гонкалвеш изведе неверојатна мајсторија кога од половина терен успеа да го надмудри истрчаниот Арон Рамсдејл. Мечот отиде во продолженија, а потоа се изведуваа и пенали. На крајот, поуспешни беа фудбалерите на Спортинг Лисабон.

300x250 (7)

Ss1

Можете да прочитате

Арсенал пукна „петарда“ во мрежата на Челзи

Албански стратег кој со Шкендија беше шампион во мак-фудбалот е нов тренер на Шкупи

(Видео) Браќата на Јокиќ натепаа навивач на трибина