Утрински Весник
Македонија

Сообраќајот на патиштата без забрани, магла има од Групчин до Тетово

Магла на Плетвар, снег провејува на Шапка

Сообраќајот на државните патишта се одвива без забрани, по претежно влажни коловози. Магла со видливост до 50 метри има од Групчин до Тетово.

dobivaj vesti na viber

Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен.

На граничните премини од македонска страна нема подолги задржувања за влез и излез од државата.

АМСМ препорачува прилагодена брзина на движење, почитување на поставената сообраќајна сигнализација и внимателно управување со возилата, особено на патиштата низ котлините, речните долини и клисурите, каде има можност од појава на одрони. Ова посебно се однесува за делниците Катланово – Велес, Маврово – Дебар – Струга, Виница – Берово и Кочани – Делчево.

Можете да прочитате

Преминот Деве Баир повторно прооден, МВР го поправи дефектот на системот

(ВИДЕО) Завршија строгите протоколи: полицијата дозволи пристап за сите до гробот на Гоце Делчев

Претседателот Пендаровски положи цвеќе по повод 151 годишнината од раѓањето на Гоце Делчев