Утрински Весник
Спорт

Софија Гоџа најбрза на спустот во Кортина Д’ампецо

Софија Гоџа најбрза на спустот во Кортина Д’ампецо

Италијанската скијачка Софија Гоџа ја продолжува доминацијата во спуст. Таа стигна до победа на трката во спуст во Кортина Д’ампецо со време од 1:33.47 минута што беше за тринаесет стоти делови од секундата подобро од второпласираната Словенка, Илка Штухец.

dobivaj vesti na viber

На подиумот се најде и Германката Кира Вајдл со заостанување од 36 стотинки зад победничката Гоџа.

Американката Микаела Шифрин, која е водечка во генералниот пласман, заврши на четвртата позиција.

Можете да прочитате

Шефот на Ла лига: Мбапе и Халанд може да дојдат во Реал, но не и во Барса

Ред бул го покажаа новиот „ѕвер“ и потврдија партнерство со Форд од 2026

Италијанско трио тргнува по потписот на Илкај Гундоган