Утрински Весник
Магазин

Слатка диета која ќе ја обожавате – Потребна ви е само лубеница

120653 Lubenica Ls.jpg

Метеоролозите најавува продолжување на портокаловата фаза на предупредување од високи температури, па доколку периодов сакате да изгубите некој кикограм ова е совршено време за диета со лубеница.

Неделно мени за диета од лубеница од 5 дена е следно:

Прв ден: Појадок: 1 парче лубеница и 1 шолја кафе или чај.
Ручек: 150 гр говедско месо со 150 гр варен ориз. Засладете се со парче лубеница.
Вечера: 60 ​​гр сирење, парче леб и парче лубеница.

Втор ден: Појадок: 1 парче леб, 1 шолја кафе или чај и 1 парче лубеница.
Ручек: 100гр пилешко без кожа, 1 парче леб и 1 парче лубеница.
Вечера: 100 гр скара риба, 100 гр варен ориз и дури 2 парчиња лубеница.

Трет ден: Појадок: Како претходниот ден – парче леб, шолја кафе и парче лубеница.
Ручек: 50гр тестенини со сос од домати и 3 парчиња лубеница.
Вечера: салата од свеж зеленчук и лубеница – колку што можете да јадете.

Четврти ден: Појадок: 2 парчиња лубеница.
Ручек: супа од брокула (секоја супа од зеленчук е добар избор), парче леб и 2 парчиња лубеница.
Вечера: 3 средно печени компири и 2 парчиња лубеница.

Петти ден: Појадок: 3 парчиња лубеница.
Ручек: 150 гр говедско месо и неограничена количина лубеница.
Вечера: Парче интегрален леб, 60 гр сирење и 3 парчиња лубеница.

Овој метод на исхрана драстично го намалува бројот на потрошени калории и не треба да се држи долг временски период. За време на држењето на диетата, прескокнете го вежбањето и рекреацијата затоа што веројатно ќе се чувствувате лошо, исцрпено и уморно. Ако забележите дека не ви се допаѓа овој начин на исхрана, запрете го веднаш и не чекајте до петтиот ден по секоја цена. Постојат неколку диети што можете да ги пробате. Можеби диетата со лубеница не е за вас.

Можете да прочитате

Секое утро ја правите оваа грешка додека ги миете забите и затоа жолтеат – еве што треба да примените

Здравствените придобивки од доматот – 24info.mk

Застрашувачкото предвидување на баба Ванѓа за 2025 година