Утрински Весник
Македонија

Скопјанец изнудил 32 илјади евра од сограѓанин, откако син му се задолжил кај него

Велешанец со измама останал без 18.000 денари

Вчра на подрачје на Кисела Вода од полициски службеници од Одделение за насилен криминал, Единица за насилен криминал при СВР Скопје е лишен од слобода И.Ј.(38) од Скопје, поради постоење основано сомнение за сторено кривично дело „изнуда“ казниво по член 258 од Кривичниот законик.

dobivaj vesti na viber

„Постапувајќи по пријава на на 20.02.2023 во 19.00 часот од оштетено машко лице од Скопје дека во временскиот период од месец август 2022 година до 20.02.2023 пријавениот И.Ј. со закани во неколку наврати му изнудил 2.000.000 денари поради претходен долг на неговиот син. Известен е Јавен обвинител и по целосно документирање на случајот ќе биде поднесен соодветен поднесок“, велат од МВР.

Можете да прочитате

Од „Ќе видиш што ќе ти се случи“ до сечење гуми од автомобил – градоначалникот на Штип за заканите: Мислев ќе помине

Градоначалникот на Тирана, Ерион Велиај стана почесен граѓанин на Гостивар

Граѓаните критикуваат, Касами се дообјаснува: Во објавата стои многу јасно тоа што сакавме да го кажеме