Утрински Весник
Спорт

Скандал во Манчестер Јунајтед: Џејдон Санчо започна јавна расправија со Ерик тен Хаг

Скандал во Манчестер Јунајтед: Џејдон Санчо започна јавна расправија со Ерик тен Хаг

Поразот на Манчестер Јунајтед на гостувањето кај Арсенал од 3:1 донесе нов проблем на „Олд Трафорд“. Напаѓачот Џејдон Санчо му возврати на менаџерот Ерик тен Хаг за одлуката тој да не биде вклучен во составот за дуелот на „Емирати“.

dobivaj vesti na viber

Поранешниот играч на Борусија Дортмунд беше меѓу резервите на првите три натпревари досега, но го немаше воопшто во тимот против Арсенал.

„Одлучивме Џејдон да не биде дел од тимот врз основа на неговиот настап на тренинзите. Во Манчестер Јунајтед мора да настапувате на одредено ниво секој ден, а ние исто така правиме избори во навалната линија. Тој не беше избран за овој натпревар“, изјави Тен Хаг на новинарските прашања по мечот.

Сепак, крилниот напаѓач му одговори на својот менаџер со објава на социјалните мрежи. Тој се прогласи за „жртвено јагне“.

„Ве молам, не верувајте во сѐ што ќе прочитате! Нема да дозволам луѓето да кажуваат работи кои се целосно невистинити, моето однесување на тренинзите оваа недела беше многу добро. Верувам дека има и други причини за оваа ситуација во кои нема да навлегувам бидејќи долго време сум жртвено јагне што не е фер! Сè што сакам да направам е да играм фудбал со насмевка на лицето и да придонесам за тимот. Ги почитувам сите одлуки кои се донесени од стручниот штаб, имам можност да играм со фантастични играчи, на што сум благодарен и знам дека секоја недела е нов предизвик. Ќе продолжам да се борам за клубот без разлика на се“, напиша Санчо.

Можете да прочитате

Македонските девојки на ЕП-2024 ќе играат во Унгарија

Карло Анчелоти откри кои играчи на Реал Мадрид одбиле да шутираат пенали

Кристијано Роналдо доби спор против Јувентус, еве колку пари треба да му плати славниот клуб