Утрински Весник
Свет

Силен земјотрес повторно ја погоди Турција

Силен земјотрес повторно ја погоди Турција
Ss2

Земјотрес со јачина од 4,3 степени според Рихтеровата скала го погоди денес централниот дел од Труција, објави Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар (ЕМСЦ).

dobivaj vesti na viber

Како што објавува ЕМСЦ, спицентарот на земјотресот бил на 22 километра југозападно од Ѓоксун и 63 километри северозападно од Кахраманмарис, на длабочина од 10 километри.

Ss1

Два разорни земјотреса ги погодија Турција и Сирија на 6 февруари при што загинаа над 50 илјади луѓе.

 

Ss1

Можете да прочитате

Орбан: Западот е на чекор од испраќање воени единици во Украина, Брисел си игра со оган

Нетанјаху најави „уште поболни напади против Хамас“

Пленковиќ и Мицотакис можни наследници на Фон дер Лајен