Утрински Весник
Спорт

Шпанците на крајот ја „решија“ Словенија за четврт-финале

Шпанците на крајот ја „решија“ Словенија за четврт-финале

Шпанската ракометна репрезентација обезбеди пласман во четврт-финалето на Светското првенство во Шведска и Полска, откако во второто полувреме ја „скршија“ Словенија за на крајот да победат со убедливи 29:25.

dobivaj vesti na viber

„Фуријата“ водеше од почетокот на мечот, но Словенците успеаја да израмнат за 15:15 на полувреме, за потоа на почетокот на второто дури и да дојдат во водство. Меѓутоа, тимот на Жорди Рибера успеа да ја преземе контролата на мечот, и потоа да направат убава разлика која беше недостижна за Словенците.

Каулди Одриозола ги предводеше Шпанците со седум гола, Даниел Душебаев заврши со пет гола, додека МВП на мечот беше невојатниот голман Гонзало Перез де Варгас, а кај Словенците, капитенот Јуре Доленец имаше седум постигнати гола.

Во групата 2, Португалците ги заддржаа шансите за четврт-финале, откако рутински со 35:23 ги совладаа Кабо Верде (Зелено’ртските Острови).

СП РАКОМЕТ 2023
ГРУПА 1
Словенија – Шпанија 26:31 (15:15)
Иран – Франција 18.00 ч.
Црна Гора – Полска 20.30 ч.
ГРУПА 2
Кабо Верде – Португалија 23:35 (12:14)
Бразил – Унгарија 18.00 ч.
Исланд – Шведска 20.30 ч.

ПРЕЗИДЕНТ КУП, ГРУПА 1
Чиле – Уругвај 34:24 (17:13)
Саудиска Арабија – Јужна Кореја 18.00 ч.

Можете да прочитате

Шефот на Ла лига: Мбапе и Халанд може да дојдат во Реал, но не и во Барса

Ред бул го покажаа новиот „ѕвер“ и потврдија партнерство со Форд од 2026

Клоп за трошењето на Челси: Не кажувам ништо без адвокат!