Утрински Весник
Свет

Шолц: Германија секогаш ќе ја поддржува Украина, но НАТО не смее да влезе во конфликтот

Шолц: Германија секогаш ќе ја поддржува Украина, но НАТО не смее да влезе во конфликтот

Германскиот канцелар Олаф Шолц изјави денеска дека Германија секогаш ќе биде на чело на поддршката на Украина во војната против Русија, но ќе се обиде да се погрижи конфликтот да не ескалира до точка каде што е вклучен НАТО.

dobivaj vesti na viber

Претходно денеска Германија одобри испраќање на тенкови Леопард 2 во Украина, како и нивен реекспорт од партнерските земји, пренесува Ројтерс.

„Германија секогаш ќе биде во првите редови кога е во прашање поддршката за Украина“, рече Шолц.

Можете да прочитате

Помпео: Путин немаше да ја нападне Украина доколку Трамп сè уште беше претседател

Америка откри уште еден „кинески шпионски балон“

Во Америка измерени -77 степени, 100 милиони луѓе погодени од ледениот бран